Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Enstitü
genel
2021-2022 Güz Dönemi Kesin Kayıt Hakkı Kazanan Öğrencilerin Kayıt İşlemleri Hakkında

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ 

Enstitümüz Anabilim Dallarının Lisansüstü Programlarına başvuru yapan ve kesin kayıt hakkı kazanan aday öğrencilerin DİKKATİNE!

 

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER

                             KESİN KAYIT TARİHLERİ

 

BAŞLAMA  =  16 AĞUSTOS 2021 (Saat:09:00)

   BİTİŞ        =   17 EYLÜL 2021 (Saat: 17:00) 

 

 

** 2021-2022 GÜZ DÖNEMİ ÖĞRENCİ KAYITLARI sobekayit.hacettepe.edu.tr ADRESİNDEN E-KAYIT YOLUYLA ALINACAKTIR. **COVİD-19 TEDBİRLERİ NEDENİYLE YÜZ YÜZE EVRAK TESLİMİ KESİNLİKLE YAPILMAYACAKTIR.

**EKSİK VEYA YANLIŞ BELGE İLE E-KAYIT YAPAN ADAYLARIN KAYITLARI İLGİLİ EKSİKLİK BİLDİRİLEREK İADE EDİLECEK VE ADAYLAR EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYARAK 17 EYLÜL 2021 TARİHİNE KADAR TEKRAR E-KAYIT İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRECEKTİR.

**KAYIT DÖNEMİ OLUŞACAK YOĞUNLUK NEDENİYLE KAYITLARIN SAĞLIKLI TAMAMLANABİLMESİ İÇİN ADAYLARIN E-KAYIT İŞLEMİNİN TAMAMLANIP TAMAMLANMADIĞINA DAİR TEYİT ALMALARINA GEREK BULUNMAMAKTADIR ÇÜNKÜ KAYITLARI ONAYLANAN ADAYLARIN BAŞVURUDA SİSTEME GİRDİKLERİ ŞAHSİ E-POSTALARINA PRENS SİSTEMİ (ENSTİTÜ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ) ÜZERİNDEN KULLANICI ADI VE ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR. BU BİLGİNİN GELMESİ ÖĞRENCİ KAYDININ ONAYLANDIĞI ANLAMINA GELMEKTEDİR. ADAYLAR BU BİLGİLER İLE PRENS ÖĞRENCİ GİRİŞİNDEN DERS KAYITLARINI 20-24 EYLÜL 2021 TARİHLERİ ARASINDA YAPACAKLARDIR. GERİ DÖNÜŞ MAİLİ ALMAYAN ÖĞRENCİLERİN SPAM/JUNK MAİL KUTULARI DA KONTROL ETMELERİNİ ÖNERİRİZ! 

*SİSTEME YÜKLENEN BELGELERİN OKUNAKLI, ANLAŞILIR VE TAM OLMASI GEREKMEKTEDİR. BAŞVURU VE E-KAYIT SIRASINDA SİSTEME GİRİLEN BİLGİLERİN; GERÇEĞE AYKIRI OLDUĞU, YANLIŞ BEYANDA BULUNULDUĞU, AKADEMİK NOT ORTALAMASI, ALES NOTU, YABANCI DİL NOTU VEYA BELGE YÜKLEMELERİNDE YAPILAN HATADA, YANLIŞ PUAN GİRİLMESİ DURUMUNDA (0,1 PUAN BİLE OLSA) VEYA EKSİK EVRAKLA BAŞVURU YAPILDIĞINDA ADAYLAR GENEL BAŞARI DEĞERLENDİRME SINAVINI KAZANSALAR BİLE ÖĞRENCİ KAYITLARI YAPILAMAZ. (LİSANSÜSTÜ YÖNETMELİK 9. MADDE: “GERÇEĞE AYKIRI BEYAN VE/VEYA SAHTE-TAHRİF EDİLMİŞ BELGEYE DAYALI OLARAK BAŞVURU YAPANLARIN KAYITLARI, PROGRAMA KAYIT TARİHİ İTİBARİYLE İPTAL EDİLİR.”)

**DOKTORA MEZUNU OLUP YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA ALES BELGESİ OLMADAN BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN ALES BELGESİ YÜKLENMESİ GEREKEN ALANA DOKTORA MEZUNİYET BELGELERİNİ EKLEMELERİ ŞARTTIR.

 

 

1.Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu (Başvuru Yapılırken Alınan Sistem Çıktısı)

Online başvuru sonrasında sistem tarafından oluşturulan formun ıslak imzalı çıktısının PDF formatında taratılarak yüklenmesi

2.Diploma veya  Mezuniyet Belgesi (E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

3.Transkript (Islak imzalı veya e-imzalı olarak onaylı olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden alınan transkript belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

-Doktora kayıtları için lisans ve yüksek lisans transkripti; Yüksek lisans kayıtları için lisans transkripti

ÖNEMLİ: Transkriptlerde yüzlük ortalaması olmayıp web sitemizdeki YÖK’ün çeviri tablosunu kullananlar, tablo çıktısını ve transkriptini birlikte PDF formatında yükleyecektir.  YÖK Tablosunu kullanmadan kendinizin yaptığı not dönüşüm çevirisi ya da üniversiteniz tarafından transkript dışında verilen not dönüşüm çeviri evrakları kabul edilmeyecek olup; öğrenci kaydınız yapılamayacaktır.

*Uyarı! Diploma eki transkript yerine geçmemektedir.

*YÖK’ün 4’lük sistemden 100’lük sisteme çeviri tablosu tıklayınız!

4.ALES Belgesi PDF formatında taratılarak yüklenmesi

5.ALES Yerine Geçen GRE-GMAT Sonuç Belgeleri: PDF formatında taratılarak yüklenmesi

Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki GRE veya GMAT belgeleri ile kullanılan dönüşüm tablolarının çıktısı PDF formatında taratılarak yüklenmesi

*ALES-GRE ve ALES-GMAT dönüşüm tablosu için tıklayınız!

6.Yabancı Dil Belgesi (YDS (e-YDS) - YÖKDİL veya); PDF formatında taratılarak yüklenmesi

-Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki yabancı dil belgesi PDF formatında taratılarak yüklenmesi. (Kayıt yaptıracağınız Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen dilde olmak zorundadır.)

*Geçerliliği olan yabancı dil belgeleri tablosu için tıklayınız!

7- Nüfus Cüzdanı FotokopisPDF formatında taratılarak yüklenmesi

-TC Kimlik numarası bulunmak zorundadır.

 8- Renkli Vesikalık Fotoğraf JPG formatında taratılarak yüklenmesi

9- Askerlik Durumunu Gösterir Belge (son 1 ay içerisinde E-Devlet üzerinden alınan belgePDF formatında taratılarak yüklenmesi (Bedelli askerliğe başvuran adayların bedelli askeri başvurusunu gösterir belge PDF formatında taratılarak yüklenmesi)

10-Askerlik Tecili Yaptıracak TC Adayları için Dilekçe (Dilekçe için tıklayınız! ) PDF formatında taratılarak yüklenmesi  

    ÖNEMLİ: Kayıt işlemlerinden sonra öğrencinin, öğrenci otomasyon sistemi üzerinden askerlik durumunu kontrol etmesi ve tecil durumunda hata olan öğrencilerin mutlaka Enstitüye müracaat etmeleri gerekmektedir.

 *YABANCI UYRUKLU ADAYLAR İÇİN AYRICA İSTENİLECEK BELGELER:

-Pasaport Fotokopisi ve Onaylı Türkçe çevirisi. PDF formatında taratılarak yüklenmesi       

- TÖMER Belgesi (En az C1 düzeyinde olmalıdır. (%100 Yabancı dilde eğitim veren programları kazanan aday öğrencilerden TÖMER belgesi istenmez.) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

ÖNEMLİ: Kayıt için hazırlanan tüm belgelerin onaylı Türkçe çevirileriyle birlikte taratılarak e-kayıt sistemine yüklemesi gerekmektedir.

 

NOT: Lisans/yüksek lisans eğitimini yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumunda tamamlamış kayıt yaptıracak tüm adayların Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) Tanınırlık Belgesini göndermeleri zorunludur.  Denklik belgesi sadece eğitimini yurtdışında tamamlamış TC uyruklu adaylar için gereklidir. Yabancı uyruklu adaylardan denklik belgesi istenme zorunluluğu bulunmamaktadır. (Denklik belgesinin verilme süresinin uzun olduğu durumlarında YÖK’e başvuru yapıldığına dair belge ile şartlı kayıt yapılabilecektir.)

 

 

 

BİLGİLENDİRME!!!

-Yükseköğretim Kurulu Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 35/6 maddesi gereğince, Tezsiz yüksek lisans programları hariç herhangi bir Lisansüstü programda kaydı bulunan  (pasif öğrencilik dahil) bir öğrencinin, yeni kazanılan programa kaydını yaptırabilmesi için diğer lisansüstü programlardaki öğrenci kaydını sildirdiğini gösteren belge gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu adayların kesin öğrenci kayıtları yapılamamaktadır.

 -Mezun durumunda olup, mezuniyet belgesini alamadığından şartlı başvuru yaparak herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan aday öğrencilerin,  kesin öğrenci kaydını yaptırabilmesi için mezuniyet işlemlerini tamamlamış olduğunu gösteren mezuniyet belgesini (diplomasını) e-kayıt sistemine yüklemesi zorunludur.

-Kesin kayıt hakkını kazanmış ancak, ilan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan öğrencilerin boş  kalan kontenjanlarının yerine, yedek kazanan adaylardan (birinci yedekten başlamak üzere) öğrenci kayıtları alınacaktır. (Kayıt hakkını kazanmış ancak kesin kayıt tarihlerinde e-kayıt yapmayan asıl aday öğrenciler, sonradan hak iddia edemeyeceklerdir.)  

 

*Denklik belgesi dilekçesi için tıklayınız!