Enstitü
genel
2021-2022 BAHAR DÖNEMİ KESİN KAYIT İÇİN BİLGİLENDİRME

 

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ

Enstitümüz Anabilim Dallarının Lisansüstü Programlarına başvuru yapan ve kesin kayıt hakkı kazanan aday öğrencilerin DİKKATİNE!

 

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER

KESİN KAYIT TARİHLERİ

 

BAŞLAMA  =  31 OCAK 2022 (Saat:09:00)

   BİTİŞ         =   04 ŞUBAT 2022 (Saat: 17:00) 

 

 

** 2021-2022 Bahar Dönemi öğrenci kayıtları sobekayit.hacettepe.edu.tr adresinden e-kayıt yoluyla alınacaktır. **Covid-19 tedbirleri nedeniyle yüz yüze evrak teslimi kesinlikle yapılmayacaktır.

**Eksik veya yanlış belge ile e-kayıt yapan adayların kayıtları ilgili eksiklik bildirilerek iade edilecek ve adaylar eksiklikleri tamamlayarak 04 Şubat 2022 tarihinde saat 17.00’ye kadar tekrar e-kayıt işlemini gerçekleştirecektir.

**Kayıt dönemi oluşacak yoğunluk nedeniyle kayıtların sağlıklı tamamlanabilmesi için adayların e-kayıt işleminin tamamlanıp tamamlanmadığına dair teyit almalarına gerek bulunmamaktadır. Çünkü kayıtları onaylanan adayların başvuruda sisteme girdikleri şahsi e-postalarına Prens Sistemi (Enstitü Öğrenci Bilgi Sistemi) üzerinden kullanıcı adı ve şifre gönderilecektir. Bu bilginin gelmesi öğrenci kaydının onaylandığı anlamına gelmektedir.

Kesin kayıtlarını yapmış olan adaylar bu bilgiler ile Prens Sistemi öğrenci girişinden program kayıtlarını 31 Ocak – 4 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacaklardır. Geri dönüş maili almayan öğrencilerin spam/junk mail kutuları da kontrol etmelerini öneririz!

*Sisteme yüklenen belgelerin okunaklı, anlaşılır ve tam olması gerekmektedir. Başvuru ve e-kayıt sırasında sisteme girilen bilgilerin; gerçeğe aykırı olduğu, yanlış beyanda bulunulduğu, akademik not ortalaması, ALES notu, yabancı dil notu veya belge yüklemelerinde yapılan hatada, yanlış puan girilmesi durumunda (0,1 puan bile olsa) veya eksik evrakla başvuru yapıldığında adaylar genel başarı değerlendirme sınavını kazansalar bile öğrenci kayıtları yapılamaz. (Lisansüstü Yönetmelik 9. madde: “gerçeğe aykırı beyan ve/veya sahte-tahrif edilmiş belgeye dayalı olarak başvuru yapanların kayıtları, programa kayıt tarihi itibariyle iptal edilir.”)

**Doktora mezunu olup yüksek lisans ve doktora programlarına ALES belgesi olmadan başvuru yapan adayların ALES belgesi yüklenmesi gereken alana doktora mezuniyet belgelerini eklemeleri şarttır.

1.Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu (Başvuru Yapılırken Alınan Sistem Çıktısı)

Online başvuru sonrasında sistem tarafından oluşturulan formun ıslak imzalı çıktısının PDF formatında taratılarak yüklenmesi

2.Diploma veya Mezuniyet Belgesi (E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

3.Transkript (Islak imzalı veya e-imzalı olarak onaylı olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden alınan transkript belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

-Doktora kayıtları için lisans ve yüksek lisans transkripti; Yüksek lisans kayıtları için lisans transkripti

ÖNEMLİ: Transkriptlerde yüzlük ortalaması olmayıp web sitemizdeki YÖK’ün çeviri tablosunu kullananlar, tablo çıktısını ve transkriptini birlikte PDF formatında yükleyecektir.  YÖK Tablosunu kullanmadan kendinizin yaptığı not dönüşüm çevirisi ya da üniversiteniz tarafından transkript dışında verilen not dönüşüm çeviri evrakları kabul edilmeyecek olup; öğrenci kaydınız yapılamayacaktır.

*Uyarı! Diploma eki transkript yerine geçmemektedir.

*YÖK’ün 4’lük sistemden 100’lük sisteme çeviri tablosu tıklayınız!

4.ALES Belgesi PDF formatında taratılarak yüklenmesi

5.ALES Yerine Geçen GRE-GMAT Sonuç Belgeleri: PDF formatında taratılarak yüklenmesi

Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki GRE veya GMAT belgeleri ile kullanılan dönüşüm tablolarının çıktısı PDF formatında taratılarak yüklenmesi

*ALES-GRE ve ALES-GMAT dönüşüm tablosu için tıklayınız!

6.Yabancı Dil Belgesi (YDS (e-YDS) - YÖKDİL veya); PDF formatında taratılarak yüklenmesi

-Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki yabancı dil belgesi PDF formatında taratılarak yüklenmesi. (Kayıt yaptıracağınız Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen dilde olmak zorundadır.)

*Geçerliliği olan yabancı dil belgeleri tablosu için tıklayınız!

7- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi PDF formatında taratılarak yüklenmesi

-TC Kimlik numarası bulunmak zorundadır.

 8- Renkli Vesikalık Fotoğraf JPG formatında taratılarak yüklenmesi

9- Askerlik Durumunu Gösterir Belge (son 1 ay içerisinde E-Devlet üzerinden alınan belge) PDF formatında taratılarak yüklenmesi (Bedelli askerliğe başvuran adayların bedelli askeri başvurusunu gösterir belge PDF formatında taratılarak yüklenmesi)

10-Askerlik Tecili Yaptıracak TC Adayları için Dilekçe (Dilekçe için tıklayınız! ) PDF formatında taratılarak yüklenmesi  

    ÖNEMLİ: Kayıt işlemlerinden sonra öğrencinin, öğrenci otomasyon sistemi üzerinden askerlik durumunu kontrol etmesi ve tecil durumunda hata olan öğrencilerin mutlaka Enstitüye müracaat etmeleri gerekmektedir.

 *YABANCI UYRUKLU ADAYLAR İÇİN AYRICA İSTENİLECEK BELGELER:

-Pasaport Fotokopisi ve Onaylı Türkçe çevirisi. PDF formatında taratılarak yüklenmesi       

- TÖMER Belgesi (En az C1 düzeyinde olmalıdır. (%100 Yabancı dilde eğitim veren programları kazanan aday öğrencilerden TÖMER belgesi istenmez.) PDF formatında taratılarak yüklenmesi

ÖNEMLİ: Kayıt için hazırlanan tüm belgelerin onaylı Türkçe çevirileriyle birlikte taratılarak e-kayıt sistemine yüklemesi gerekmektedir.

NOT: Lisans/yüksek lisans eğitimini yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumunda tamamlamış kayıt yaptıracak tüm adayların Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) Tanınırlık Belgesini göndermeleri zorunludur.  Denklik belgesi sadece eğitimini yurtdışında tamamlamış TC uyruklu adaylar için gereklidir. Yabancı uyruklu adaylardan denklik belgesi istenme zorunluluğu bulunmamaktadır. (Denklik belgesinin verilme süresinin uzun olduğu durumlarında YÖK’e başvuru yapıldığına dair belge ile şartlı kayıt yapılabilecektir.)

*Denklik belgesi dilekçesi için tıklayınız!

 

BİLGİLENDİRME!!!

-Yükseköğretim Kurulu Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 35/6 maddesi gereğince, Tezsiz yüksek lisans programları hariç herhangi bir Lisansüstü programda kaydı bulunan  (pasif öğrencilik dahil) bir öğrencinin, yeni kazanılan programa kaydını yaptırabilmesi için diğer lisansüstü programlardaki öğrenci kaydını sildirdiğini gösteren belge gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu adayların kesin öğrenci kayıtları yapılamamaktadır.

 -Mezun durumunda olup, mezuniyet belgesini alamadığından şartlı başvuru yaparak herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan aday öğrencilerin,  kesin öğrenci kaydını yaptırabilmesi için mezuniyet işlemlerini tamamlamış olduğunu gösteren mezuniyet belgesini (diplomasını) e-kayıt sistemine yüklemesi zorunludur.

-Kesin kayıt hakkını kazanmış ancak, ilan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan öğrencilerin boş  kalan kontenjanlarının yerine, yedek kazanan adaylardan (birinci yedekten başlamak üzere) öğrenci kayıtları alınacaktır. (Kayıt hakkını kazanmış ancak kesin kayıt tarihlerinde e-kayıt yapmayan asıl aday öğrenciler, sonradan hak iddia edemeyeceklerdir.)