2018-2019 GÜZ YARIYILI BAŞVURU BİLGİLENDİRME

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

2018-2019 GÜZ YARIYILI BAŞVURU BİLGİLENDİRME

Enstitümüz Anabilim Dallarının Lisansüstü programlarına 2018-2019 Güz Yarıyılında öğrenci kabul edilecektir. Başvurular ONLİNE olarak 18.06.2018 tarihinde başlayıp 27.06.2018 tarihinde saat 17:00’de sona erecektir. Kontenjanlar için tıklayınız.

 

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvuru yapılacak Anabilim Dalının ve Programın koşullarını sağlayan aday öğrenciler;

1. Başvuru için öncelikle "https://enstitu.hacettepe.edu.tr/aday.jsp" adresinde yer alan "Aday Öğrenci" girişinden sisteme üye olunması gereklidir. Üye olunduktan sonra  ("http://enstitu.hacettepe.edu.tr" adresinden) Aday Öğrenci Girişi'ni tıklayınız.

2. Aday başvuru ekranında “Başvuru İşlemleri” linkinin altında “Başvur” butonunu tıklayarak başvurunun açılan Enstitüler listesinden Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün yanındaki seç butonunu tıklayınız.

3. Başvurmayı istediğiniz ana bilim dalının ilgili programın, adı ile düzeyini seçerek belirtiniz. (Örneğin: Sosyoloji/Yüksek Lisans Programı gibi)

4. Çevrim-içi ortamda başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, Başvuru Dönem Listesinden ilgili başvuru seçilerek “Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu”nun iki nüsha çıktısı alınır.  (Bu belge ile sınava gelinmelidir.)

5. Adayların sistemden başvurusu onaylandığı anda, başvuru otomatik olarak kabul edilmiştir.

6. Onaydan Sonra adayların istenen belgeler ile birlikte sınav yerinde ve zamanında hazır bulunması gerekmektedir.

Üye Giriş/Aday Giriş ve Başvuru Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız.

Not : Genel Başarı Değerlendirme sonuçları 18 Temmuz 2018 tarihi  itibariyle https://enstitu.hacettepe.edu.tr/aday.jsp” adresinden kullanıcı adı ve parolası ile giriş yapılarak öğrenilebilir.

 

ADAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

Aday Giriş işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmek için öncelikle Aday Kullanıcı  Kılavuzunu inceleyiniz.

 1. http://enstitu.hacettepe.edu.tr/aday.jsp (Google Chrome yada Mozilla Firefox kullanılması gerekmektedir) adresinde "Üye Ol" kısmından üye olunuz. Bu işlem sonunda e-posta adresinize “aday kullanıcı adı” ve “parola”sı gelecektir.
 2. E-mail veya cep telefonuna gelen kullanıcı adı ve parolası ile Aday öğrenci adresinden aday girişi yapılarak program başvurusu yapılmalıdır.
 3. Sisteme yüklenen başvuru evrakları asıl ya da onaylı fotokopi olmalıdır. Başvurusunu tamamlayan aday öğrencinin “Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu” ve aşağıda yazılı olan belgeler ile sınav tarih ve saatinde sınav yerinde hazır bulunması gerekmektedir.
 • ÖNEMLİ: Başvuru yapılan programların sınav giriş tarih ve saatleri için Enstitü web sayfasını takip ediniz!
 • Programlara başvuru ve giriş koşulları için:

http://www.sosyalbilimler.hacettepe.edu.tr/tr/menu/akademik_programlar-14

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Sisteme eksik ve hatalı giriş yapılan (akademik not ortalaması, ALES notu, yabancı dil notu veya belge yüklemelerinde yapılan hata vs.) durumlarında adaylar genel başarı değerlendirme sınavına alınmayacaklar, alınmış olsalar dahi “gerçeğe aykırı beyan ve/veya sahte-tahrif edilmiş belgeye dayalı olarak başvuru yapanların kayıtları, programa kayıt tarihi itibariyle iptal edilir” (Lisansüstü Yönetmelik 9. madde)

 

 1. Sınavda başarılı olan adaylar, 23 Temmuz 2018 – 03 Ağustos 2018 tarihleri arasında kesin kayıt için başvuru belgeleri ile birlikte şahsen öğrenci dosyası açtırmak üzere Enstitüye gelmeleri gerekmektedir.
 2. Sisteme yüklenen belgelerin okunaklı, anlaşılır ve tam olması gerekmektedir. Başvuru sırasında sisteme girilen bilgilerin, gerçeğe aykırı, yanlış beyanda bulunulduğu, eksik evrakla başvuru yapıldığı tespit edilmesi durumunda adayın kesin kaydı yapılmayacak, kesin kaydı yapılmış olanların kaydı iptal edilecektir.
 3. Türkiye Cumhuriyeti uyruklu lisans/yüksek lisans eğitimini yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumunda tamamlamış adayların ve uluslararası öğrenci statüsünde başvuru yapan adayların kesin kayıtları esnasında Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) tanınırlık belgesi getirmeleri zorunludur.

 İSTENEN BELGELER

 

1)Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu

Online başvuru sonrasında sistem tarafından oluşturulan formun çıktısı aday tarafından alınacak ve aday tarafından mutlaka imzalanacaktır.

2)Diploma veya Mezuniyet Belgesi

Yüksek Lisans başvurusu için bir (1) adet Lisans,

Doktora başvurusu için bir (1) adet lisans ve bir (1) adet yüksek lisans belgesinin aslı gibidir onaylı fotokopisi.

3)Transkript

Yüksek lisans başvurusu için mezuniyet not ortalamasını gösterir bir (1) adet lisans transkripti doktora başvurusu için mezuniyet not ortalamasını gösterir bir (1) adet lisans ve bir (1) adet yüksek lisans transkripti

                 a. Transkriptlerde asıl belge alınacaktır, fotokopi kabul edilmeyecektir.

 b. Başvurular 100’lük not sistemine göre kabul edilmektedir.

                 c. Transkripte 100’lük not karşılığı var ise bu notun beyan edilmesi.

 d. Transkript 4’lük not sistemine göre ise 100’lük not sistemine çevirmek için

 YÖK 4’lük sistemden 100’lük not sistemine çeviri tablosu kullanılacaktır tablo için tıklayınız

4)ALES Belgesi

İlgili Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen puanlara sahip olmak şartıyla 27.09.2017 tarihinden önce alınmış geçerliliği üç (3) yıl, bu tarihten sonra alınmış geçerliliği (5) yıl olan bir (1) adet ALES belgesi, (ÖSYM sayfasından alınacak çıktıya el yazısı ile belgenin doğruluğunu beyan ederim yazılarak isim, tarih ve imza atılmalı)

veya

GRE – GMAT Belgesi

İlgili Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen puanlara sahip olmak şartıyla bir (1) adet belge. (GRE ve GMAT belgelerinin geçerlilik süresi beş yıldır.)

5)Yabancı Dil Belgesi

ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik tablosuna göre, ilgili Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen puanlara sahip olmak şartıyla geçerliliği olan bir (1) adet belge yabancı dil belgesi.

Geçerlik Süresi : Sınav tarihinden itibaren beş (5) yıl (KPDS-ÜDS-YDS-YÖKDİL-e-YDS)

(ÖSYM sayfasından alınacak çıktıya el yazısı ile belgenin doğruluğunu beyan ederim yazılarak isim, tarih ve imza atılmalı)

 

Not: Uluslararası öğrencilerin yabancı dil belgesinin yanı sıra TÖMER belgesine de sahip olması gerekmektedir. (%100 Yabancı dilde eğitim veren programlara başvuracak olan öğrenciler hariç.)

 1. Nüfus Cüzdanı (Türk Uyruklu adaylar) Bir (1) adet A4 kağıdına çekilmiş ve onaylanmış,
 2. Pasaport Fotokopisi (Yabancı Uyruklu adaylar) Bir (1) adet A4 kağıdına çekilmiş ve onaylanmış,
 3. Fotoğraf  (2 adet vesikalık)